METODY WĘDKARSKIE:

GRUNT LÓD MUSZKARSTWO MORZE SPINNING SPŁAWIK SURFCASTING

GRUNT

grunt

  Metoda gruntowa to jedna z najstarszych metod połowu ryb. Najprostszy zestaw do połowu tą metodą skałda się z wędziska, żyłki głównej, obciążenia i przyponu z haczykiem. Metoda ta jest bardzo efektywna w łowieniu średnich i dużych ryb. Dzięki znacznym obciążeniom uzyskujemy dalekie rzuty. Sygnalizację brań obserwujemy na szczytówce wędki.

  W ostatnich czasach metoda ta znacznie się rozwinęła poza standardowym zestawem, można wykorzystać tutaj różnego rodzaju koszyczki zanętowe montowane do rurek antysplontaniowych oraz sprężyny zanętowe. Pozwala to stosować zanęty różnego rodzaju bezpośrednio w sąsiedztwie haczyka z główną przynętą.

  Do metody gruntowej używamy wędzisk typu picker oraz feeder, różnica pomiędzy nimi jest taka: picker jest lżejszy ma mniejszy zakres ciężarów wyrzutowych (10 - 40g), a jego długość oscyluje w granicach od 2,3 do 3 metrów. Pickery stosuje się na wodach stojących i wolno płynących. Feeder natomiast przenaczony jest do cięższych zadń jego ciężar wyrzutu kształtuje się na poziomie 60 - 250g, a długość od 3 do 4m.


LÓD

fly

  Wędkarstwo podlodowe polegające na wykonaniu przerębla w zamarzniętym akwenie i połowu ryb spod lodu. Wędziska przeznaczone do tej metody są najkrótszymi kijami ze wszystkich mierzą maksymalnie do 80cm.

  Do połowu spod lodu wykorzystuje się najczęściej mormyszki, błystki podlodowe oraz spławik. Połów na mormyszkę polega na nadaniu jej odpowiednich ruchów, drgań o dużej amplitudzie. Błystkę podlodową kładziemy na dno następnie lekko podrywamy zmieniając siłę szarpnięć. Myślę, że metody spławikowej nie trzeba tutaj omawiać.MUSZKARSTWO

fly

  Technika wędkarska polegająca na poławianiu ryb z wykorzystaniem sztucznej przynęty tzw. muszki. Wędkarz muchowy wyposażony jest w wędzisko muchowe wraz z kołowrotkiem i specjalnym sznurem. W metodzie tej używane są wędziska jedno i dwuręczne o długości od 1,5m do 6 metrów. Od tradycyjnej wędki różnią się mniejszymi przelotkami, miejscem mocowania kołowrotka znajdującym się na samym dole wędziska. Charakteryzują się bardziej elastyczną pracą środka wędki.

  Wyróżnić można trzy rodzaje sznurów muchowych. Najbardziej popularny jest sznur pływający, oprócz niego występuje także sznur tonący (różne szybkości zanurzania) oraz sznur pośredni, który może pełnić funkcję pływającą lub powoli tonącą w zależności od techniki prowadzenia oraz użycia specjalnych smarów.

  Do typowych ryb poławianych na muchę w Naszym kraju należą pstrąg i lipień. Oprócz nich na muchę pokusić się może także: troć, łosoś, głowacica, brzana, kleń, boleń, szczupak.

  Wyróżniamy następujące rodzaje much: muchy suche, muchy mokre, streamery, nimfy, muchy trociowe i łososiowe, muchy morskie, muchy szczupakowe, muchy na ryby okoniokształtne, poppery, slidery oraz inne nie pasujące do żadnej wymienionej kategorii.


MORZE

ship

  W tym rodzaju wędkarstwa poławia się ryby morskie najczęściej z pokaładu łodzi, kutra na wędkę. W portach nad Bałtykiem nie trudno o zorganizowanie wyprawy wędkarskiej np. na dorsza. W dziedzinie tej popularnością cieszą się wyjazdy szczególnie do krajów skandynawskich tzw. morska turystyka wędkarska.
SPINNING

wobler

  Metoda połowu na sztuczną przynętę, polegająca na zarzucaniu i sciąganiu przynęty w taki sposób aby jak najbardziej przypominał ruch żywej, przestraszonej lub chorej rybki. Metoda ta przede wszystkim przeznaczona jest do połowu ryb drapieżnych takich jak: sandaczy, szczupaków, okoni, sumów. Można wyróżnić cztery główne kategorie spinningu: ciężki, średni, lekki i ultralekki. Spinning można uprawiać praktycznie na każdej rzece, jeziorze i stawie. Przynęt jest cała masa wchodząc do sklepu wędkarskiego możemy dostać oczopląsu od kolorów i kształtów. Jako podstawowe kategorie przynęt wyróżniamy: gumy, błystki oraz woblery.


SPŁAWIK

splawik

  Metoda powszechnie znana i stosowana przez bardzo wielu wędkarzy. Zestaw składa się z wędziska, żyłki głównej, spławika, śrucin dociążających i przyponu z haczykiem. Sygnalizatorem brań jest spławik, który podczas brania podtapia się, zanurza się całkowicie, rusza się po tafli wody lub wykłada się na tafle wody. Wędziska do tej metody to: baty, tyczki, bolonki, matchówki.
SURFCASTING

surf

  Surfcasting czyli wędkowanie z plaży, metoda ta zaczyna się cieszyć uznaniem nad naszym Bałtykiem. Polega ona głównie na połowach metodą gruntową. Wędziska do tej metody mają minimalnie 3,90m długości i ciężar wyrzutu od 100g. Konstrukcja taka pozwala na dalekie rzuty z brzegu. Stosuje się żywe przynęty, takie jak: śledzie, tobiasze, krewetki, dendrobeny itp. Jest to ciekawy sposób spędzania urlopu nad morzem. Złowić można ryby słodko jaki i słonowodne.

  W metodzie tej ważna jest odległość na jaką wyrzucamy przynęte, staramy się dorzucić do pierwszego rowu znajduje się on w odległości mniej więcej od 50 do 70m od plaży. Właśnie tam w dzień przebywają ryby, na których nam zależy! Wieczorem ryby podpływają bliżej brzegu. Ważne jest posiadania stojaka do wędki długości około 150cm - dzięki stojakowi żyłka jest wysoko nad wodą i napór fal na nią jest mniejszy. Po zarzuceniu umieszczamy wędke w stojaku i czekamy na upragnione branie, po kilkunastu minutach oczekiwania powinniśmy zarzucić zestaw ponownie z uwagi na falowanie, a co za tym idzie przybliżanie zestawu do brzegu.