WĘDZISKA - czyli czymś trzeba łowić:)

BATY

Baty są najprostszymi wędziskami, nie posiadają przelotek ani kołowrotka. Występują w długościach od 2 do kilkunastu metrów. Żyłkę ze spławikiem montuje się na specjalnym zaczepie znajdującym się na szczytówce wędki. Przeznaczone głównie do połowów w jeziorach i kanałach.
TYCZKI

Tyczka jest to wędzisko nasadowe, składa się z tyczki i topu z amortyzatorem, do którego montujemy zestaw spławikowy. Tyczki najczęściej spotyka się w długościach 4 - 16m. Przenzaczone są do połowu w rzekach, kanałach oraz jeziorach.
BOLONKI

Wędziska teleskopowe przeznaczone do metody bolońskiej (wywodzącej się z włoch). Ich długość wynosi od 4 do 7m, sportowe - 10m. Wykorzystywane ze spławikiem stałym w kształcie kroply wody. Głównie do połowów w wodach płynących. Wędzisko powinno być dłuższe od głębokości łowiska o około 1 - 1,5m.
FEEDERY

Wędziska stosowane do połowu metodą gruntową, głównie przeznaczone na rzeki. Wyposażone są w drgającą szczytówkę (DS) sygnalizującą brania. Cechują się dużym ciężarem wyrzutowym od 50 - 200g. Ich długośc nie przekracza zazwyczaj 4,5m.
PICKERY

Pickery to odchudzone feedery, wędziska przeznaczone także do metody gruntowej. Ciężar wyrzutowy do 50g, a długość do 3m. Stosowane ze sprężynami zanętowymi. Wędziska przeznaczone głównie na wody stojące.
MATCH

Wędziska odległościowe przeznaczone głównie na wody stojące i wolnopłynące kanały. Długości tych wędek zaczynają się od 4 metrów. Przenzaczone do metody spławikowej.
MORSKIE

Wędziska sztywne i bardzo wytrzymałe, charakteryzują się akcją szczytową. Wyróżnić możemy wędki na łódź długości do 3m oraz na plażę tutaj długość wynosi od 3,9 do 4,5m. W obu przypadkach charakteryzują się dużym ciężarem wyrzutu od 100 do 400g.
MUCHOWE

Wędziska przeznaczone do połowu na sztuczną muchę, są elastyczne i wytrzymałe bardziej miękkie w środkowej części. Charakteryzują się akcją paraboliczną. Kołowrotek montowany na końcu wędziska.
PODLODOWE

Najkrótsze wędziska jakie znajdziemy długość do 1m. Służą do łowienia spod lodu.
SPINNINGOWE

Wędziska przeznaczone do połowów przynętami sztucznymi. Charakteryzują się długością od 1,5 do 3m. Można nimi łowić na wszystkich wodach.